Zdroje o použitelnosti

Použitelnost
Web by měl být natolik použitelný, aby návštěvník nemusel moc (nejlépe vůbec) přemýšlet nad otázkami typu „Je to tlačítko?“, „Na co mám kliknout?“, „Jak se mohu zaregistrovat?“. Návštěvník by si měl klást úplně jiné otázky.Odkazy na zajímavé zdroje, články či nástroje o použitelnosti nejen webových stránek.

Alertbox (useit.com/aler­tbox) – skvělý web přednéího odborníka na použitelnost Jakoba Nielsena

Smashing Magazine (www.smashingmagazine.com)- onlime magazin pro designéry a webdesignéry sse spoustou zajímavých článků a tipů z oblasti použitelnosti webu

GetElastics (www.getelastic.com) blog Lindy Bustos s mnoha zajímavými tipy a informacemi především z oblasti použitelnosti webových stránek

SnížekWeb (www.snizekweb.cz) blog Martina Snížka, který se zaměřuje na použitelnost webu

Usability Professionals‘ Association (http://www.usabilityprofessionals.org/) asociace profesionálů zabývajících se použitelností. přístup je placený, ale najdete tam i zajímavé věci zdarma.

Czech SIGCHI (http://sigchiczech.ning.com/forum) české fórum o použitelnosti.

User Interface Engineering (www.uie.com) tým vedený Jaredem Spoolem, předním odborníkem na použitelnost zde předává své poznatky a zkušenosti o použitelnosti.

Usability.gov (usability.gov) oficiální vládní zdroj o použitelnosti webových stránek. Najdete tam pravidla a nástroje pro tvorbu použitelných webů.

UsabilityPost (http://www.usabilitypost.com/) je poměrně mladý blog Dmitry Fadeyeva o designu a použitelnosti. články vycházejí poměrně pravidelně.

UserEfect (www.usereffect.com) další web o použitelnosti kde najdete zajímavé články věnované základním pravidlům použitelnosti.

UsabilityNet (http://www.usabilitynet.org/) je portál evropské unie zaměřený jako zdroj informací, metod i nástrojů použitelnosti a uživatelsky zaměřeného designu.

A List Apart Magazine (http://www.alistapart.com/) je internetový magazín zaměřený na tvorbu webových stránek a přispívající k tvorbě webových standardů.

Usability Body of Knowledge (http://www.usabilitybok.org/) je projektem asociace profesionálů použitelnosti (UPA) jehož cílem je shromáždění znalostí a zkušeností v této oblasti. Najdete zde množství metod a postupů pro tvorbu použitelných webů.

Použitelnost dot kom (http://pouzitelnost.com/) je českým blogem o použitelnosti a design nejen webových stránek. Přispívat do něj může každý.

mYx (www.myx.cz) vynikající nástroj pro odhalení, jak lidé klikají na vašem webu.

Zajímavé články o použitelnosti webových stránek

Použitelnost stránek
Hodně se o tom mluví, někdy až moc, ale málokdo si pod použitelností představí něco přesného. Já také nevím, co to použitelnost je, ale svoje představy jsem drze shrnul do tohoto textu.
http://www.jakpsatweb.cz/pouzitelnost.html

Použitelnost stránek a barvy
Vhodná volba barev totiž přímo ovlivňuje i použitelnost stránek. Zde je pár zásad, které stojí za to dodržovat, pokud chcete, aby se návštěvníci cítili na vašem webu dobře.
http://www.sovavsiti.cz/c01121.html

Použitelné webové formuláře
Říká se, že web, k němuž je potřeba návod k použití, je špatný web. U formulářů to ale zdaleka neplatí. Vždy mě potěší, když jsou popisky formulářových polí dostatečně výstižné a lidským jazykem mi sdělují, co vlastně mám jako uživatel do políčka vyplnit.
http://www.plavacek.net/formulare/pouzitelne-formulare.html

Jak duplicitní obsah zhoršuje použitelnost stránek
Všděli jste, že duplicitní obsah může snižovat použitelnost stránek? podívejte se na tři konkrétní příklady.
http://www.sovavsiti.cz/weblog/48/duplicitni-obsah

Použitelnost
Web by měl být natolik použitelný, aby návštěvník nemusel moc (nejlépe vůbec) přemýšlet nad otázkami typu „Je to tlačítko?“, „Na co mám kliknout?“, „Jak se mohu zaregistrovat?“. Návštěvník by si měl klást úplně jiné otázky …
http://www.tvorba-webu.cz/tipy/pouzitelnost.php

Použitelnost webových stránek
Většina z nás zápasila s nevalně navrženými weby, na nichž bylo těžké něco najít, stránky se pomalu zobrazovaly, postrádaly souvislou navigaci a obsahovaly špatné odkazy. Nepoužitelné stránky návštěvníci rychle opouští.
http://www.psklenar.cz/pouzitelnost-internetovych-stranek/

Stránky nejen pro seniory a postižené
Pro použitelnost stránek pro seniory v zásadě platí stejná pravidla, jako pro všechny ostatní. Jen se musejí důsledněji dodržovat. To je také důvod, proč všem doporučuji, aby při návrhu stránek myslel na seniory, testoval na seniorech, konzultoval se seniory a podobně.
http://pouzitelnost.com/12/23/stranky-nejen-pro-seniory-a-postizene/

3 nejzlobivější chyby v použitelnosti českých webů
Po letošním porotcování v soutěži WebTop 100 jsem se rozhodl, že se s vámi podělím i o nejčastější chyby v použitelnosti, se kterými se setkávám opakovaně již několik let.
http://www.snizekweb.cz/weblog/3-nejzlobivejsi-chyby-v-pouzitelnosti/

Jak zvýšit použitelnost stránek o 124 %
Přečtěte si zajímavé výsledky testování 5 verzí webu. Všechny obsahovaly stejné informace a navigaci, lišily se jen formulacemi a členěním textu. Následující odkazy vedou na jednotlivé verze.
http://www.sovavsiti.cz/weblog/146/pouzitelnost-textu

Zvyšuje accesskey použitelnost stránek?
Uživatelé dnes tak nejsou na horké klávesy dokumentu zvyklí, a proto je jejich použití spíše překvapuje. A tak vždycky u accesskey výrazně vyznačte, že je horká klávesa použita. Nejlépe podtržením písmenka a když to nejde (v odkazech), tak asi ztučněním písmenka.
http://www.jakpsatweb.cz/clanky/zvysuje-accesskey-pouzitelnost.html

Nejčastější chyby v objednávkovém procesu
Objednávkový proces patří k nejdůležitějším stránkám nejen v elektronických obchodech. Během jednoho či více kroků se během tohoto procesu z uživatele stává zákazník. Pokud nechcete o zákazníky zbytečně přicházet, měli byste se vyvarovat chyb v objednávkovém procesu.
http://blog.h1.cz/open-monday-nejcastejsi-chyby-v-objednavkovem-procesu/

Komentáře nejsou povoleny.